ارائه نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي-پايان نامه کارشناسی ارشد

سپتامبر 26, 2016 Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث دوم: مبانی حمایت از حریم خصوصی

در اين مبحث، طي دو گفتار جداگانه، مباني عرفي و فقهي حمايت از حريم خصوصي را مورد بررسي قرار داده ايم:

داشتن حریم خصوصی یكی از حقوق اساسی بشر و مرتبط با حفظ مقام انسان و دیگر ارزش‌هایی است كه كرامت انسانی برای ما به ارمغان می‌آورد. بر پایه این حق، یك شخص یا گروه می‌تواند مسائل شخصی زندگی خود را خارج از محدوده دسترسی دیگران نگه دارد یا اطلاعات مربوط به خود را كنترل كند. این حق به ویژه در مورد اشخاص مشهور جامعه، جنبه مهم‌تری پیدا می‌كند. شكسته شدن حریم خصوصی افراد از هر قشر و رده‌ای، باعث ایجاد ناامنی روانی و اجتماعی آنها می‌شود و می‌تواند پیامدهای جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد[1].

انسان‌ها ذاتاً دوست دارند قلمرویی خاص که با مرزها و حدودی نامرئی جدا می شود، برای خود تعیین کنند تا بتوانند در آنجا خلوتی داشته باشند. عنصر اساسی حریم خصوصی نيز اختیار و آزادی انسانها در تصمیم گیری در خصوص میزان وقوف و مداخله سایرین نسبت به زندگی شخصی ایشان است. هركس اصولاً این حق را دارد كه خود در خصوص اینكه دیگران تا چه میزان در خصوص زندگی شخصی او بدانند و یا در آن وارد شوند تصمیم بگیرد و در صورت عدم تمایل، ایشان را منع كند. بنا بر مراتب فوق، می توان گفت حریم خصوصی در معناي عرفي، عبارتست از حق اولیه افراد در مصون ماندن حوزه خصوصی ایشان از هرگونه مداخله و تعرض فاقد مجوز قانونی و همچنین منع دیگران از وقوف بر اطلاعات این حوزه؛ اين امر، مؤلفه اصلي حمايت عرفي از حريم خصوصي در جامعه به شمار مي رود[2].

به عنوان مثال، فناوری‌هاي جديد اطلاعاتي، منبع بسیاری از نگرانی‌ها درباره حریم خصوصی است، اما تبیین ارتباط میان فناوری و نظارت بر حریم خصوصی شهروندان چندان آسان نیست. هنوز سیستم انتقال تصاویر از طریق تلفن همراه به صورت گسترده در کشورمان راه‌اندازی نشده و در صورت راه‌اندازی این سیستم که به زودی هم محقق می‌شود، می‌توان آن را رقیبی مؤثر برای اینترنت و حتی بلوتوث به شمار آورد که کنترل آن ممکن است ناممکن باشد، زیرا مانند اینترنت قابل مسدود کردن نیست. انتشار تصاویر مستهجن، عکس و فیلم از مکان های زنانه و اتاق‌های پرو در اینترنت از مواردی است که احساس ناامنی را حتی در اماکن عمومی نیز تسری داده است. افـشـای موضوعات هرزه‌نگارانه و داستان‌های عاشقانه هم که در شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی فراگیر شده، چنان فراگیر است که حتی پای پلیس بین‌الملل را هم به میان آورده[3].

2- تدين،عباس، مطالعه تطبيقي مشروعيت تحصيل دليل، بر گرفته از سايت: « www.kheimenews.com »

1- هوسمن، کارل، حرمت حريم خصوصي در برابر حق مردم به آگاهي از رويدادها، ترجمة داوود حيدري، فصلنامه رسانه، سال هفتم، ش3، 1375، ص 9

2- همان، ص 13


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقيق

در نگارش تحقيق حاضر، اهداف متعددي مدّ نظر بوده است، مهمترين آن اهداف عبارتند از:

الف: تعريف و تبيين مفهوم «حريم خصوصي» در قانون آيين دادرسي كيفري ايران و تجزيه و تحليل آن با توجه به تحولات سريع اجتماع.

ب: ارزيابي نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پيشنهاد به مجلس قانونگذاري براي تصويب قانون متناسب و كارآمد در زمينه مورد بحث.

د: افزايش معلومات و آشنايي هرچه بيشتر افراد با قوانين و جرايم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومي در جامعه اسلامي.

پژوهش پيش روي، از نوع نظري مي باشد و بر پايه مطالعات كتابخانه اي، گردآوري شده است و براي تدوين آن به كتابخانه‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز، كرج و دامغان، كتابخانه دادگستري استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددي همچون مجموعه قوانين، كتب، مجلات، آراء وحدت رويه، نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضاييه، پايان نامه ها و تقريرات اساتيد حقوق، جهت نگارش بخشهاي مختلف آن، استفاده گرديده است.