بررسی برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط-دانلود پايان نامه ارشد

بررسی برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط-دانلود پايان نامه ارشد

مهر ۴, ۱۳۹۵ Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط

قسمتی از متن پایان نامه :

 

فروش اجازه ايجاد آثار منفي

در اين روش، دولت اعلام مي‌کند هرکس مبلغ بيشتري براي آلودگي (تا سطح مورد نظر دولت) بپردازد، صاحب امتياز مربوطه خواهد شد. اين راه حل، شبيه راه حل مالياتي پيگو است و افزون بر اشکال آن، با اين مشکل مواجه است که امکان دارد بنگاه‌هاي بزرگ براي حذف بنگاه‌هاي کوچک به خريد تمام حق ايجاد آثار منفي مبادرت ورزند. (دادگر، ۱۳۷۸، ص ۱۱۲-۱۱۴)

بامول و اوتس[۱] (۱۹۷۱) استدلال مي‌کنند که اين شيوه، از لحاظ عملي بر طرح مالياتي برتري دارد. يکي از مهم‌ترين برتري‌هاي آن، اين است که عدم اطمينان مربوط به سطح نهايي، آلودگي را کاهش مي‌دهد. اگر فقدان اطلاعات درباره تأثير ماليات مشخص بر کاهش آلودگي، سياستگذاران را وادارد که استاندارد آلودگي را به طور دلخواه تعيين کنند، در نظام اجازه نامه، براي دستيابي به اين سطح، اطمينان خاطر بيشتري وجود دارد. افزون بر آن، با فرض اين که شرکت‌ها به دنبال بيشينه کردن سود هستند، براي دستيابي به اين استاندارد، فن‌آوري به حداقل رساندن هزينه‌ها را به کار مي‌گيرند. وقتي اقتصاد، در حال تجربه تورم باشد، انتظار است که قيمت بازاري اجازه‌نامه آلودگي به طور خودکار به جلو حرکت کند و با وضع جديد منطبق شود؛ در حالي که تغيير نرخ‌هاي مالياتي، به فرايند اداري طولاني و وقت گير نياز دارد. (علا، ۱۳۷۸٫ ص۱۱۲-۱۱۴)

 

۳-۴-۲ سهميه قابل مبادله انتشار آلاينده‌ها

اين ابزار که سهميه قابل مبادله ايجاد آلودگي، اوراق بهادار آلودگي يا مجوزهاي قابل خريد و فروش نیز نامیده مي‌ شود، در تعدادي از کشورها از جمله آمريکا، درباره آب و هوا اجرا شده است. همچنين در فرانسه اين ابزار از سال ۱۹۶۹ براي کنترل فاضلاب استفاده مي‌شود.

مطلب مشابه :  حقوق بشر و حقوق بشر دوستانه در مخاصمات مسلحانه غیر بین المللی-دانلود پايان نامه ارشد

اساس کلي اين سهميه بدين صورت است: کارخانه‌اي که بيش از حد نياز، به تصفيه آلودگي قادر است مي‌تواند سهميه مجاز براي ايجاد آلودگي خود را در اختيار کارخانه ديگري که توان کم‌تري براي تصفيه دارد قرار دهد در واقع يکي به ديگري اعتبار آلودگي مي‌فروشد. در آمريکا، حتي دلال‌هايي براي تسهيل اين معاملات وجود دارد. اين روش مي‌تواند منبع صرفه جويي‌هاي قابل توجهي باشد. برخي کارخانه‌ها که هزينه تصفيه برايشان اندک است، امکان صرفه جويي را براي کارخانه‌هايي فراهم مي‌آورند که هزينه تصفيه بالايي دارند.

ميزان صرفه جويي بالقوه در هزينه سيستم را زماني مي‌توان معين کرد که بازاري براي خريد و فروش مجوزها فراهم آيد و اين اقدام به تخصيص کارآمد مجوزها بيانجامد (ترنر و همکاران، ۱۹۹۳، ص ۳۵۹).

[۱]Baumol & oates, 1971

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف تحقیق:

  • تعیین عوامل موثر بر، تمایل به پرداخت مالیات بر کربن جهت دستیابی به هوایی پاکیزه‌تر (بر اساس سطح معنی‌داری ضرایب تخمینی)
  • تعیین اولویت عوامل موثر بر تمایل به پرداخت مالیات بر کربن (بر اساس میزان ضرایب در تخمین اثرات نهایی روش لاجیت)
  • تحلیل و درک مکانیزم و چگونگی اثرگذاری عوامل موثر بر تمایل به پرداخت بر میزان تمایل به پرداخت (بر اساس نتایج تحقیقات و مطالعات گذشته)
  • تعیین سیاست‌های مناسب جهت اجرای سیاست مالیات بر کربن

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط