بررسی تجار، بانك ها، موسسات حمل و نقل برانجام مبادلات داخلي خود تحت پوشش اعتبار اسنادي داخلي -دانلود پايان نامه

سپتامبر 23, 2016 Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 مبانی و ماهیت حقوقی اعتبارات اسنادی براساس ucpو ucc

قسمتی از متن پایان نامه :

روش تحقیق

در اين تحقيق هم از روش كتابخانه اي و هم از روش ميداني استفاده شده است. در روش کتابخانه ای به بررسی ومطالعه کتابهای موجود در خصوص موضوع پرداخته شده است و در روش ميداني جهت جمع آوري اطلاعات تكميلي و رويه هاي موجود به اتاق ايران، اتاق تهران و ادارات امور حقوقي بانك ها مراجعه شده است.

و- ضرورت تحقیق

6

این پایان نامه درصدد است تا با بررسی مقایسه‌ای تعهدات ذی‌نفع و گشاینده اعتبار اسنادی در عرف‌ها و رویه‌های متحد الشکل اعتبارات اسنادی ‌به ‌مثابه رایج‌ترین مجموعه مقررات در سطح بین‌المللی در زمینه‌ اعتبار اسنادی و ماده 5 قانون (کد) متحد الشکل تجارت ایالات متحده امریکا به‌عنوان قانون کشوری که در سطح تجارت بین‌الملل به نحو مؤثر فعالیت دارد گام‌هایی در جهت شناخت نقاط قوت و ضعف این دو مجموعه مقررات بردارد. در نتیجه، تلاش می‌شود تا کمبودها و ابهامات موجود در عرف‌ها و رویه‌های‌ متحد الشکل اعتبارات اسنادی که در کشور ما مجری است و به تبع آن، مسائل و مشکلات حقوقی‌ دست‌اندرکاران سیستم اعتبارات اسنادی بررسی و رفع گردد.

ز- ساختار تحقیق

این پایان نامه در چهار فصل نگارش یافته است: فصل نخست، به بررسی روش های پرداخت ثمن، مزایا و معایب روش های مختلف پرداخت، نقش بانک ها و چگونگی معامله بروات اسنادی پرداخته در فصل دوم ضمن تعریف اعتبارات، مزایا و معایب، اهمیت آن در تجارت الکترونیک، ماهیت حقوقی، کاربرد اعتبار و پوشش آن بررسی گردیده است. در فصل سوم ویژگی های حقوقی حاکم بر اعتبارات اسنادی به طور مفصل بیان گردیده و پس از بررسی منابع حقوقی، دو اصل بنیادین حاکم بر حقوق اعتبارات اسنادی یعنی اصل استقلال اعتبار و اصل انطباق دقیق اسناد با شروط اعتبار که با اندکی تفاوت در کلیه نظامهای حقوقی در قلمرو اعتبارات اسنادی اجرا می گردد، معرفی می شود. در پایان نیز در فصل چهارم روش های حل اختلاف در اعتبار اسنادی بیان گردیده و پس از نتیجه گیری به ذکر پیشنهاداتی جهت کارآمدترشدن این روش کاربردی پرداخته شده است.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف تحقیق

با توجه به وجود موانع متعدد در روابط بين المللي از جمله عدم شناخت کافی طرفین قرارداد از وضعیت و حسن شهرت تجاری و حقوقی همدیگر، طرفین از همان ابتدا در جستجوي تامين كافي براي مبادله خود مي باشند نظر به اين كه در حال حاضر بهترين و مطمئن ترين روش مبادله كالا و پرداخت ثمن خصوصاً در روابط بین المللی، اعتبارات اسنادي مي باشد اين تحقيق در صدد است با بررسي جنبه هاي حقوقي اين روش بتواند گام موثري در استفاده از اين روش و گسترش آن بردارد.

اين تحقيق مي تواند براي تجار، بانك ها، موسسات حمل و نقل، قضات، وكلا  و حتي عموم افراد جامعه كه مي خواهند مبادلات داخلي خود را تحت پوشش اعتبار اسنادي داخلي كه پديده اي نوظهور در اين خصوص مي باشد انجام دهند، مفيد و موثر مي باشد.