بررسی تفاوت مرور زمان با مواعد -دانلود پايان نامه

بررسی تفاوت مرور زمان با مواعد -دانلود پايان نامه

مهر ۴, ۱۳۹۵ Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی

قسمتی از متن پایان نامه :

 

بنــــد سوم : تجدید موعد قضائی

 

 

مطابق ماده ۴۵۰ قانون آئین دادرسی مدنی ، مهلت دادن در مواعدی که از سوی دادگاه تعیین می گردد ، فقط برای یک بار مجاز خواهد بود درصورتی که در اعلام موعد سهو یا خطایی شده باشد و یا متقاضی مهلت ثابت نماید ، که عدم انجام کار مورد درخواست دادگاه به علت وجود مانعی بوده که رفع آن در توان او نبوده است .

در مواعد قضائی دادگاه میتواند پس از انقضای موعد تعیین شده ، برای یکبار ، مهلت دیگر تعیین کند ؛ بنابراین چنانچه دادگاه برای ارائه سندی بیست و پنج روز تعیین نموده می تواند به درخواست شخصی که باید سند را ارائه نماید مهلت را برای یک بار تمدید نماید . تمدید مدت برای یک بار نیاز به نوشتن علت ندارد . اما دادگاه می تواند استمهال را پذیرفته یا رد نماید .

 

به عبارت دیگر تجدید موعد در مواردی که از طرف دادگاه معین می شود فقط یک دفعه جایز است مگر در صورتی که درخواست کننده علت عذر خود را ثابت کند . براساس این اعتقاد اگر درخواست کننده عذر خود را ثابت کند ، تجدید موعد در مورد او برای بهره مندی از سومین مهلت قضائی نیز مجاز می شود .

 

 

۱- مجموعه حقوقی ۱۳۲۲ – ش ۲۶۴-ص۷۱

 

ولی به نظر عده ای از حقوقدانان تجدید مهلت مجاز نیست مگر اینکه شخص در انجام کاری که می بایست انجام دهد عذری داشته باشد ، که در این صورت تجدید موعد قضائی برای او مجاز      خواهد بود.¹

 

مطلب مشابه :  سنجش جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران-دانلود پايان نامه ارشد حقوق

تفاوت دو تفسیر در اعطای مهلت به متقاضی معذور است نگارنده متعهد به اعطای یک بار مهلت درصورت وجود عذر موجه به فرد متقاضی می باشد .

 

درصورتی که در اعلام موعد سهو و خطایی صورت گرفته باشد مثلاً دفتر دادگاه در اخطاریه نوشته است تا شنبه دوم شهریور ماه وجه کارشناسی را تودیع نمائید در حالی که می بایست دوم مهر بنویسد و در زمانی که اساساً دوم شهریور گذشته ، چنین خطا و سهوی در نوشتن ، طرف را دچار تردید می سازد ، گرچه می تواند با تأمل و مراجعه به تقویم بفهمد که منظور دوم مهر است . ولی این خطا سبب می گردد که دادگاه مهلت دیگری بدهد ولو اینکه بعد از یکبار قابل تمدید باشد .

 

شکل دیگری که برای استفاده بیش از یکبار مهلت پیش بینی شده در مواعد قضائی وجود دارد مانعی است که رفع آن در توان طرف نبوده باشد ، مثلاً اعتصاب کارکنان هواپیما باعث تعطیل پرواز شده و او نتوانسته به موقع به مقصد برسد . همه معاذیری که می توانست موعد قانونی را به تمدید بکشاند می تواند در موعد قضائی هم موجب تجدید مهلت گردد . ²

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

   در این قسمت ما به پرسش های اصلی که در پایان به آن پرداخته می شود اشاره می کنیم :

 

  • هدف قانونگذار از وضع مواعد در قانون آئین دادرسی مدنی چیست ؟
  • اقسام مواعد کدام است و حساب مواعد از چه زمانی آغاز می شود ؟
  • تفاوت مرور زمان با مواعد در چیست ؟
  • در چه مواردی قانونگذار برای متقاضی مهلت ، موعد جدیدی را در نظر می گیرد ؟

 

 

    یکی از عمده دلایل نگارنده در این پژوهش ، چگونگی کاربرد وبررسی مواعد مقرر شده در قانون آئین دادرسی مدنی و تجارت در دادرسی می باشد . به طوری که اگر مواعد نباشد و یا اصلاً رعایت نگردد موجب تضییع وقت و اطاله در دادرسی خواهد شد . با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که انجام شد به کاربردی بودن و اهمیت مواعد بیشتر توجه شد . هدف نگارنده در این پژوهش به کارگیری هرچه صحیح تر مواعد در سیستم قضائی جمهوری اسلامی ایران می باشد حال چه در امور کیفری ، چه در امور مدنی ، چرا که دارای فواید بسیاری بوده و به انجام دادرسی ها در فضای امن تری کمک شایانی می کند . از طرف دیگر علاوه بر به کار بردن مواعد ، بهتر است در مواعد قانونی مقرر ، تجدیدنظر و بازبینی مجددی از سوی سیستم قضایی بشود و راهکاری را برای اصحاب دعوی که به دلایلی نتوانسته از موعد خود استفاده ببرد بیابند ، و سعی بر تسریع دادرسی داشته باشند زیرا امروزه بسیاری از دادگاه ها با تراکم پرونده ها مواجه اند که شاید سال ها نتوانسته اند به دلیل نبود

مطلب مشابه :  دانلود پايان نامه بررسی معیارهای تشخیصی قتل عمدی در حقوق کیفری ایران و فقه اسلامی