تاثیر برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط-پايان نامه ارشد حقوق

تاثیر برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط-پايان نامه ارشد حقوق

مهر ۴, ۱۳۹۵ Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط

قسمتی از متن پایان نامه :

 

استفاده از رهيافت اقتصادي جهت کاهش سطح آلودگی

هدف هر سيستم اقتصادي در هر جامعه‌اي دستيابي به حداکثر رفاه اجتماعي است. از اين رهگذر استفاده بهينه و کارا از منابع در طول زمان (حال و آينده) از اهميت خاصي برخوردار مي‌باشد (پایتختی اسکویی و ناهیدی، ۱۳۸۶). امروزه در بيشتر کشورهاي صنعتي، استفاده از رهيافت اقتصادي در سياست‌گذاري‌هاي زيست محيطي به طور کلي مورد قبول است. تأکيد اين روش بر مزاياي به کارگيري ابزارهاي اقتصادي در کوشش براي اصلاح رفتار بشري از طريق نظام قيمت است. در روش مزبور ابزارهاي اقتصادي به منظور تصحيح عدم موفقیت بازار در نظام اقتصادي به کار گرفته مي‌شوند. مزيت ديگر اين ابزارها اين است که با رهيافت هزينه-فایده و اصل مديريت، به طور کامل هماهنگ و منطبق هستند.

در برخي از اين روش‌ها تأکيد بيشتر بر کارکرد نظام بازار است و نقش دولت را فقط در تعيين حقوق يا هدف گذاري سطح بهينه آلودگي مي‌دانند و در برخي ديگر، دولت نقش فعال‌تري دارد. برخي اقتصاددانان مانند وايت[۱] (۱۹۷۹)، ابزارهاي اقتصادي را در سه گروه ابزارهاي قيمتي، مقداري و حقوق مسئوليت طبقه‌بندي مي‌کنند. ابزارهاي قيمتي از طريق ماليات يا سوبسيد بر رفتار توليد کننده يا بر توليد تأثير گذاشته، هزينه اختلال در کنترل آلودگي را افزايش مي‌دهد. ابزارهاي مقداري به طور معمول به صورت محرک اقتصادي، سطح قابل قبولي از آلودگي را به وسيله تخصيص مجوزهاي قابل خريد و فروش ايجاد مي‌کند. اين مجوزها، در توليد کننده ايجاد انگيزه مي‌کند که با هزينه کنترل آلودگي کم‌تر، مقدار آلودگي را کاهش داده، مجوزهاي خود را به توليدکنندگان ديگر که داراي هزينه بالاتري هستند، بفروشند. در حقوق مسؤوليت، با تعيين يک هدف که از نظر اجتماع مورد پذيرش است، در صورتي که توليد کننده از آن سرپيچي کند، از برخي اعتبارات مالي محروم مي‌شود (هنلی و همکاران، ۲۰۰۷). شایان ذکر است راه‌های متعددی در جهت مقابله با آلودگی هوا وجود دارد. از موثرترین راه‌كارهای كاهش آلودگی، كاهش آلودگی از مبدأ است، یعنی ساخت و طراحی وسایل نقلیه موتوری كه از حداقل سوخت استفاده كنند. اما چون وسایل نقلیه موتوری در ایران نسبت به دیگر کشورها از بالاترین مصرف سوخت برخوردار هستند، لازم است از سیاست‌هایی استفاده شود که بر الگوی مصرف تأثیرگذار باشد. سیاست‌هایی که بر الگوی مصرف موثرند عبارتند از:

مطلب مشابه :  سنجش جدا سازی محکومین از متهمین -دانلود پايان نامه ارشد حقوق

[۱] White,1979

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف تحقیق:

  • تعیین عوامل موثر بر، تمایل به پرداخت مالیات بر کربن جهت دستیابی به هوایی پاکیزه‌تر (بر اساس سطح معنی‌داری ضرایب تخمینی)
  • تعیین اولویت عوامل موثر بر تمایل به پرداخت مالیات بر کربن (بر اساس میزان ضرایب در تخمین اثرات نهایی روش لاجیت)
  • تحلیل و درک مکانیزم و چگونگی اثرگذاری عوامل موثر بر تمایل به پرداخت بر میزان تمایل به پرداخت (بر اساس نتایج تحقیقات و مطالعات گذشته)
  • تعیین سیاست‌های مناسب جهت اجرای سیاست مالیات بر کربن

 دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با فرمت ورد):

پایان نامه برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط

(فقط حاوی ده صفحه ازصفحات پایان نامه با PDF):

پایان نامه برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط