تاثیر جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران-دانلود پايان نامه حقوق

سپتامبر 26, 2016 Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار دوم: ضوابط بازرسی و تفتیش بدنی

طبق اصل 22 قانون اساسی، حیثیت و جان اشخاص از تعرض مصون است. مباحث مربوط به تمامیت جسمانی را به شرح زیر مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بند نخست: بازرسی و تفتیش اندامهای خارجی بدن

ماده 96 قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378 فقط از تفتیش و بازرسی منازل، اماکن و اشیاء آن هم در مواردی که حسب دلایل ظن قوی به کشف متهم یا اسباب و آلات و دلایل جرم در آن محل وجود داشته باشد صحبت می کند ( وقسمت اخیر ماده 24 قانون مزبور این امر را منحصراً با اجازه مقام قضایی امکان پذیر می داند ) و هیچ اشاره ای به جواز بازرسی و تفتیش تن نمی کند و از هیچ یک از موارد دیگر قانون مزبور نیز این جواز استنباط نمی شود. يعني در خصوص بازرسی و تفتیش بدنی مقررات خاصی در قانون مزبور دیده نمی شود؛ چیزی که در عمل بسیار شایع است و پلیس آن را بدون احساس کوچکترین محدودیتی انجام می دهد[1].

بازرسی و تفتیش نه تنها به وسیله پلیس در خیابان ها و کلانتری ها صورت می گیرد، بلکه در ادارات دولتی نیز معمولاً موقع ورود به تفتیش و بازرسی بدنی و وسایل همراه می پردازند. تمامیت جسمانی نه تنها شامل خود هیکل آدمی می شود بلکه ظاهر آدمی نیز مشمول عنوان تمامیت جسمانی است. اولین مصداق ظاهر آدمی نیز لباسی است که فرد به تن می کند[2].

بدون شک یکی از مصادیق بارز حریم خصوصی انسان حقی است که انسان نسبت به نوع و کیفیت و طرز پوشیدن لباس و رنگ آن دارد و اصولاً تشخیص انسان در انتخاب نوع، کیفیت و اندازه و رنگ آن با توجه به عرف (خاص و عام ) صورت می گیرد. قانونگذار ایران هم در دوره قبل و هم در دوره پس از انقلاب در تعیین نوع لباس فرد مداخله نموده است. اولین مورد دخالت به موجب قانون متحدالشکل نمودن البسه اتباع ایران در داخله مملکت مصوبه 6/10/1307 صورت گرفت که این نوع دخالت به صورت الزام به داشتن پوشش خاص بود. به موجب ماده اول قانون مزبور «کلیه اتباع ذکور ایران که بر حساب مشاغل دولتی دارای لباس مخصوص نیستند، در داخله مملکت مکلف هستند که ملبس به لباس متحدالشکل شوند و کلیه مستخدمین دولت اعم از قضایی و اداری مکلف هستند که در موقع اشتغال به کار دولتی به لباس مخصوص قضایی یا اداری ملبس شوند و در غیر آن موقع باید به تحقیر شدن وی نزد دیگران به عنوان موجود انسانی شود[3].

همچنين، فصل «حريم خصوصي جسماني» در لايحه حمايت از حريم خصوصي، تأكيد دارد كه «كرامت انساني و حقوق و آزادي‌هاي ملازم با آن، مصون از تعرض است و هيچ كس را نمي‌توان قبل از دستگيري يا پس از آن مورد بازرسي و تفتيش قرار داد، مگر طبق قانون».

1- خالقي، علي، پيشين، ص 205

2- آشوري، محمد؛ آيين دادرسي كيفري، ج1، چ4، سمت، 1383، ص 129

1- همان، ص 133


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقيق

در نگارش تحقيق حاضر، اهداف متعددي مدّ نظر بوده است، مهمترين آن اهداف عبارتند از:

الف: تعريف و تبيين مفهوم «حريم خصوصي» در قانون آيين دادرسي كيفري ايران و تجزيه و تحليل آن با توجه به تحولات سريع اجتماع.

ب: ارزيابي نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پيشنهاد به مجلس قانونگذاري براي تصويب قانون متناسب و كارآمد در زمينه مورد بحث.

د: افزايش معلومات و آشنايي هرچه بيشتر افراد با قوانين و جرايم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومي در جامعه اسلامي.

پژوهش پيش روي، از نوع نظري مي باشد و بر پايه مطالعات كتابخانه اي، گردآوري شده است و براي تدوين آن به كتابخانه‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز، كرج و دامغان، كتابخانه دادگستري استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددي همچون مجموعه قوانين، كتب، مجلات، آراء وحدت رويه، نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضاييه، پايان نامه ها و تقريرات اساتيد حقوق، جهت نگارش بخشهاي مختلف آن، استفاده گرديده است.