تعیین نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي-دانلود پايان نامه ارشد حقوق

سپتامبر 26, 2016 Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

گفتار نخست: مبانی عرفی حمایت از حریم خصوصی

به عقيده كارشناسان، وقتی اهداف يا ابزارهای موجود در جامعه تامین نشود، افراد سراغ راه‌های نامشروع می‌روند. تحولات ساختاری یکی- دو دهه اخیر در ایران، باعث شده که سبک خاصی از زندگی رواج یابد که با ابزارهای موجود، قابل تأمین نـیسـت. گرایش مفرط به لذت‌جویی و تاثیرپذیری از گروه‌های مرجع و ذی‌نفوذ در این خصوص، در کنار تنوع‌طلبی، زیاده‌خواهی و تجمل‌پرستی همگی باعث شده‌اند که افراد برای مطرح کردن خود و رسیدن به این اهداف از هیچ اقدامی ‌چشم‌پوشی نکنند. به همین دلیل، امروزه رشوه، فحشا، گرایش به مسائل جنسی، و پخش مدارک و اسناد مرتبط با آن که سود اقتصادی کلانی نیز به بار می‌آورد، تا حد زیادی گسترش یافته است[1].

مقایسه اجتماعی، همواره به محرومیت نسبی [احساس محرومیت] دامن می‌زند و این امر در سطح اجتماعی آسیب به بار می‌آورد. چنین است که هم عرضه و هم تقاضای اسناد و مدارک هرزه‌نگاری‌ها به عنوان آسیب افزایش می‌یابد و در این میان، برخی برای مطرح کردن خود یا برای کسب سودهای اجتماعی و اقتصادی مدارکی از زندگی خصوصی خود یا دیگران را پخش و تکثیر می‌کنند. مسائل فوق الذكر، موجب نياز هرچه بيشتر جامعه به حمايت از حريم خصوصي افراد توسط اداره كنندگان كشور و مجريان قوانين گرديده است[2].

برخورد دستگاه قضايي و ضابطين آن نيز با متهمين و مجرمين، از نكات بسيار مهمي است كه در بحث از حريم خصوصي افراد نبايد دور از نظر قرار گيرد؛ چراكه بسياري از مرزهاي حريم خصوصي اين دست از افراد جامعه، بدون در نظر گرفتن قوانين متناسب، دستخوش تعرض و اهانت واقع خواهد شد.

از سوی دیگر، نیروی انتظامی و دستگاه قضایی طی سال‌های اخیر، با پرونده‌های زیادی روبه‌رو بوده اند كه فردی پس از تصویربرداری از صحنه‌های خصوصی زندگی مردم یا روابط نامشروع آنها، اقدام به اخاذی می‌كرد. همچنین انتشار تصاویر خصوصی یك هنرپیشه، آن هم در ابعاد بسیار گسترده، نشان داد كه تا چه اندازه می‌توان از این ناحیه به فرهنگ و عفت عمومی جامعه، ضربه وارد کرد و در عین حال، ضرورت برنامه‌ریزی برای آن را بیش از پیش نمایان ساخت[3].

روزنامه نگاری زرد تلاش می کند به منظور جلب توجه مخاطب از تاکیتیک هایی مثل جنجال سازی خبری، تکیه بر احساسات زودگذر و تب دار و داستان پردازی های دراماتیک بهره می گیرد. ماجرای خرید و فروش سی‌دی فیلم‌های خصوصی و خانوادگی از سال 1381 با شكایت زوج جوانی از فردی كه در ازای منتشر نكردن فیلم مراسم عروسی‌شان، خواهان مبلغ هنگفتی پول از آنها شده بود، توجه مسئولان انتظامی و امنیتی كشور را به خود جلب كرد. در پی این شكایت، تحقیقات گسترده مأموران نیروی انتظامی، برای كشف حقایق این پرونده آغاز شد و پس از چند هفته، آنها توانستند با كمك مخابرات رد فرد باجگیر را پیدا کنند و او را در خانه‌اش حین تكثیر نسخه‌های فراوانی از مراسم عروسی این زوج جوان، به دام بیندازند. به تدریج، تكثیر و توزیع زیرزمینی فیلم‌های خصوصی هنرمندان، فوتبالیست‌ها و به خصوص انتشار فیلم خصوصی بازیگر فرعی یكی از سریال‌های تلویزیونی كه از جنجالی‌ترین پرونده‌های تجاوز به حریم خصوصی افراد بود، این هشدار را به چهره‌های سرشناس و مطرح جامعه داد كه بیشتر از دیگران در معرض چنین سوءاستفاده‌هایی قرار دارند[4].

1- تدين، عباس، پيشين، ص 2

2- گلدوزیان، ایرج، ندای انصاف و عدالت،  انتشارات میزان، تهران، چاپ اول، بهار 89، ص 40

3- نظيفي، روح الله، حريم خصوصي و ضرورت رعايت آن در رسانه ها، برگرفته از سايت: « www.pajoohe.com »

1- همان، ص 2


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقيق

در نگارش تحقيق حاضر، اهداف متعددي مدّ نظر بوده است، مهمترين آن اهداف عبارتند از:

الف: تعريف و تبيين مفهوم «حريم خصوصي» در قانون آيين دادرسي كيفري ايران و تجزيه و تحليل آن با توجه به تحولات سريع اجتماع.

ب: ارزيابي نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پيشنهاد به مجلس قانونگذاري براي تصويب قانون متناسب و كارآمد در زمينه مورد بحث.

د: افزايش معلومات و آشنايي هرچه بيشتر افراد با قوانين و جرايم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومي در جامعه اسلامي.

پژوهش پيش روي، از نوع نظري مي باشد و بر پايه مطالعات كتابخانه اي، گردآوري شده است و براي تدوين آن به كتابخانه‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز، كرج و دامغان، كتابخانه دادگستري استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددي همچون مجموعه قوانين، كتب، مجلات، آراء وحدت رويه، نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضاييه، پايان نامه ها و تقريرات اساتيد حقوق، جهت نگارش بخشهاي مختلف آن، استفاده گرديده است.