جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران-دانلود پايان نامه ارشد

سپتامبر 26, 2016 Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 جایگاه حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی در حقوق ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

 

مبحث دوم: حمایت از اماکن و اشیاء خصوصی

در اين مبحث، ابتدا جايگاه اماكن و اشياء خصوصي را در حقوق اسلامي و حقوق عرفي، مورد بررسي قرار داده و سپس به نقد ضوابط حاكم بر هريك از موارد مورد بحث در مرحله تحقيقات مقدماتي پرداخته ايم:

 

گفتار نخست: جایگاه حرمت اماکن و اشیاء خصوصی

به جهت نوظهور بودن مفهوم «حريم خصوصي»، شايسته است تا ممنوعيت مداخله نسبت به اماكن و اشياء خصوصي شهروندان، به طور جداگانه از منظر حقوق اسلام و حقوق عرفي، مورد بررسي قرار گيرد:

 

بند نخست: حرمت اماکن و اشیاء خصوصی در اسلام

حریم خصوصی در ایران در گذشته بیشتر جنبهء عرفی داشته و افراد مردم در مناسبات‏ اجتماعی خود احترام آن را حفظ می‏کردند.ولی علاوه بر عرف، مذهب نیز بر اهمیت آن تأکید کرده است. دین مبین اسلام برای حیثیت، کرامت و شخصیت انسان و همچنین حفظ اسرار مردم، ممنوعیت ورود به منزل و خلوت اشخاص و منع تجسس در امور دیگران، جایگاه ویژه‌ای قائل شده است. برای مثال، آیات 28 و 28 سوره نور در قرآن کریم بر لزوم رعایت حرمت مسکن تأکید کرده و افراد را از ورود به منزل غیر بدون اجازه صاحب مسکن منع کرده‏اند: «یا ایها الذین آمنو لا تدخلوا بیوتا غیر بیوتکم حتی تستأنسوا و تسلمول علی اهلها»[1] ای کسانی که ایمان آورده‏اید در غیر منزل خودتان بدون اجازه و سلام کردن بر صاحب منزل وارد نشوید.

«فان لم تجدوا فیها احدا فلا تدخلوها حتی یؤذن لکم و ان قیل لکم ارجعوا فارجعوا هو ازکی‏ لکم»[2] و اگر کسی در منزل نبود وارد نشوید و تا اینکه به شما اجازهء ورود بدهند و اگر به‏ شما گفته شد برگردید، پس برگردید این برای شما پاکیزه‏تر است.

«یا ایها الذین آمنوا اجتنبوا کثیرا من الظن ان بعض ظن اثم و لا تجسسوا و لا یغتب بعضکم‏ بعضا»[3]  ای کسانی که ایمان آورده‏اید از ظن زیاد دوری کنید.همانا برخی‏ از ظن‏ها گناه هستند و در احوال مردم تجسس نکنید و برخی از شما از برخی دیگر غیبت نکند.

رسول اکرم(ص) نیز تمامی افراد را از تتبع و تجسس در اسرار دیگران نهی نموده است و چنین می‌فرماید: «اگر تو دنبال تجسس و تفتیش در اسرار دیگران باشی، ‌آنان را فاسد کرده‌ای یا نزدیک است که آنان را فاسد کنی»[4].

 

1- نور، 27

2- نور، 28

3- حجرات، 12

4- انصاري، باقر، پيشين، ص 88


سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف و روش تحقيق

در نگارش تحقيق حاضر، اهداف متعددي مدّ نظر بوده است، مهمترين آن اهداف عبارتند از:

الف: تعريف و تبيين مفهوم «حريم خصوصي» در قانون آيين دادرسي كيفري ايران و تجزيه و تحليل آن با توجه به تحولات سريع اجتماع.

ب: ارزيابي نقاط قوت و ضعف مرحله تحقيقات مقدماتي از نظر قانون آيين دادرسي دادگاههاي عمومي و انقلاب در امور كيفري مصوب 1378 در خصوص مباحث مطروحه.

ج: ارائه پيشنهاد به مجلس قانونگذاري براي تصويب قانون متناسب و كارآمد در زمينه مورد بحث.

د: افزايش معلومات و آشنايي هرچه بيشتر افراد با قوانين و جرايم مربوطه در جهت حفظ و ارتقاء سطح اخلاق عمومي در جامعه اسلامي.

پژوهش پيش روي، از نوع نظري مي باشد و بر پايه مطالعات كتابخانه اي، گردآوري شده است و براي تدوين آن به كتابخانه‌هاي دانشگاه شهيد بهشتي، دانشگاه تهران، دانشگاه مازندران، دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز، كرج و دامغان، كتابخانه دادگستري استان گلستان، مراجعه و از منابع متعددي همچون مجموعه قوانين، كتب، مجلات، آراء وحدت رويه، نظرات مشورتي اداره حقوقي قوه قضاييه، پايان نامه ها و تقريرات اساتيد حقوق، جهت نگارش بخشهاي مختلف آن، استفاده گرديده است.