پايان نامه بررسی رفع خلأ اطلاعاتی و کاستیهای موجود در زمینه مسئله حوادث دریایی

پايان نامه بررسی رفع خلأ اطلاعاتی و کاستیهای موجود در زمینه مسئله حوادث دریایی

مهر ۵, ۱۳۹۵ Off By 92

 دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی شیوه های جبران خسارت در حوادث دریایی و کارآمدی آنها

قسمتی از متن پایان نامه :

 

كنوانسيون بين المللي آمادگي، مقابله و همكاري در برابر آلودگي نفتي

 

آلودگي آبها همواره موجبات نگراني دولتها و مردم را فراهم آورده و براي مبارزه با آن لازم است دولتها در سطح ملي و بين المللي اقدام و مشاركت نمايند. تخريب سيستمهاي دريايي و آبهاي سطحي موجب بروز صدمات غير قابل جبراني به محيط زيست گرديده است .امروزه به دليل استفاده زياد از دريا و تنوع و سرعت تخليه مواد آلاينده به دريا، توان خود پالايي اكوسيستمهاي دريايي كاسته شده و به زحمت
می‏توانند اثرات ناشي از ورود چنين موادي را خنثي نمايند. این كنوانسيون بين المللي آمادگي، مقابله و همكاري در برابر آلودگي نفتي در پی حادثه‌ای که براي نفتكش «اكسون والدز»[۱] در سواحل آلاسكا پديد آمد، در سال ۱۹۹۰ ميلادي به تصويب سازمان بين المللي دريانوردي رسيد و در سال ۱۹۹۵ ميلادی لازم‌الاجرا شد. تاكيد اصلي اين كنوانسيون بر اقدام سريع و موثر در صورت وقوع سانحه آلودگي نفتي به منظور جلوگيري از ورود خسارات جبران ناپذير به كشتيها، تاسيسات دريايي، بنادر، تجهيزات تخليه و بارگيري نفت و همچنين فراهم نمودن زمينه‌هاي لازم براي همكاريهاي بين المللي جهت مقابله با بروز حوادث ناشي از آلودگي نفتي است. منطقه دريايي خليج فارس و درياي عمان به دليل شرايط خاص زيست محيطي و تردد زياد شناورها، نيازمند حفاظت و مراقبت در برابر آلودگيهاي زيست محيطي می‏باشد. مطالعات انجام يافته نشان ميدهد حفاظت در برابر آلودگيهاي نفتي در صدر اولويتهاي زيست محيطي اين مناطق است و در همين راستا دولت جمهوري اسلامي ايران در ۲۹ تيرماه ۱۳۷۶ به كنوانسيون فوق ملحق گرديد و طرح ملي مقابله، آمادگي و همكاري در برابر آلودگي نفتي را تدوين نمود كه هدف آن، فراهم نمودن آمادگي ملي و هماهنگ سازي كليه نهادها و سازمانهاي دولتي و غير دولتي و نيروها و امكانات مردمي براي مقابله و همكاري در انجام هر چه مؤثر وظيفه ملي حمايت از محيط زيست دريايي به هنگام وقوع سوانح منجر به آلودگي نفتي می‏باشد و منطقه تحت پوشش طرح ملي شامل محدوده سواحل و كليه آبهاي تحت نظارت و حاكميت جمهوري اسلامي ايران در خليج فارس، درياي عمان و درياي خزر می‏باشد.

مطلب مشابه :  پايان نامه ارشد حقوق:شناسایی مسئولیت تلف مبیع به آفت سماوی درمدت حبس

۱۸- در سال ۱۹۸۹ نفتکش اکسون والدز در دریای پرنس ویلیام در شمال خلیج آلاسکا به‌گل نشست و ۱۱ میلیون گالن نفت خام وارد، دریا شد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

هدف تحقيق

هدف از انجام این تحقیق رفع خلأ اطلاعاتی و کاستیهای موجود در زمینه مسئله­ مورد پژوهش و غنا بخشیدن به موضوع مورد بحث می‏باشد چرا که در این زمینه بخصوص کمتر تحقیق بعمل آمده است. فقر تحقیق در این زمینه را می‏توان از کمی منابع فهمید. هدف بعدی آشنا کردن افرادی که در این خصوص کار قضایی میکنند اعم از وکلا یا قضات می‏باشد. النهایه آشنایی دانشجویان، اساتید محترم دانشگاه‌ها و مراجع آموزشی و کلیه محققانی که در این رشته مطالعه دارند با مقررات و شناسایی مراجع صالح در حالت جبران خساراتها در حوادث دریایی؛ هدف دیگر حقیر بوده است.

مطالب اين تحقيق در سه بخش مورد بررسي قرار مي‌گيرد. در بخش اول به كليات حقوق و تعارفی از خسارت و جبران آنها و بررسی مقررات داخلی و خارجی در این باره پرداخته شده است و همینطور نیز به کنوانسیونهایی اشاره شده که در خصوص خسارات دریایی و بعضاً مقررات آمد و شد در، دریاها می‏باشد. در بخش دوم مشخصاً به خسارتهایی اختصاص یافته که در حوادث دریایی ممکن است رخ دهد مثل خسارتهای زیست محیطی و خسارات مالی ناشی از حوادث دریایی. در بخش پاياني نيز به روشهای پرداخت خسارت از قبیل بیمه و دیگر سازوکارهای پرداخت خسارت اشاره شده و نیز به چند نمونه آرای قضایی داخلی و بین‌المللی اشاره‌ای شده که نشان دهنده روش پرداخت خسارات می‏باشد.

مطلب مشابه :  تاثیر برآورد تمایل به پرداخت مالیات بر کربن با رویکرد ارزش‌گذاری مشروط-پايان نامه ارشد حقوق