پایان نامه بورس اوراق بهادار، سود تقسیمی هر سهم

دسامبر 9, 2019 By vZbR33JZrQ

 


 

 

 

مقدمه

در مبادلاتی که در بورس اوراق بهادار به‌عنوان بخشی از بازار سرمایه کشور صورت می‌پذیرد دو گروه ذینفع وجود دارد،‌در یک‌طرف سرمایه‌گذاران و خریداران سهام قرار دارند که با انتخاب بورس و سهام به‌عنوان یک فرصت سرمایه‌گذاری،‌در انتظار کسب بازده‌ای بالاتر از بازده حاصل از سایر فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌باشند. در طرف دیگر این مبادلات عرضه‌کنندگان سهام ازجمله دولت، نهادهای وابسته به دولت و سایر عرضه‌کنندگان قرار دارند که از طریق فروش و عرضه سهام،‌منابع لازم را جهت سرمایه‌گذاری در سایر فرصت‌ها و یا مصارف بودجه‌ای خود فراهم می‌آورند.


بدیهی است که عامل اصلی در انجام این مبادلات و انتقال وجوه از یک گروه به گروه دیگر قیمت سهام می‌باشد. صدها شرکت با انتشار سهام برای اولین بار وارد بازار سرمایه می‌شوند. معمولاً این شرکت‌ها آن‌قدر سریع رشد می‌کنند که منابع رایج وجوه (مانند وام‌های بانکی سود انباشته و سرمایه مالکان) اغلب برای تأمین مالی توسعه‌شان،‌کافی نیست. ازآنجاکه تأمین مالی یک مرحله بسیار مهم در رشد شرکت‌ها به شمار می‌آید برای آن‌ها مهم است که قیمت سهامشان ارزش واقعی دارائی‌ها و فرصت‌های رشدشان را نشان دهند. به‌ویژه اگر سهام شرکت خیلی ارزان فروخته شود آن‌ها سرمایه کمتری ازآنچه انتظار دارند به دست می‌آورند (ثقفی،۱۳۸۲).
ازآنجایی‌که سرمایه‌گذاران و تحلیل گران مالی از سود به‌عنوان یکی از معیارهای اصلی برای ارزیابی شرکت‌ها استفاده می‌کنند، آن‌ها تمایل به‌اندازه‌گیری میزان سودآوری آتی دارند تا نسبت به نگه‌داری یا فروش سهام خود تصمیم‌گیری کنند. با توجه به اهمیت سود، ارزش دفتری هر سهم و سود تقسیمی هر سهم و ارزش دفتری آن، در این فصل سعی می‌شود با تعریف بازارهای مالی و سود هر سهم، سود تقسیمی هر سهم و ارزش دفتری آن به تشریح مبانی نظری مطرح‌شده درباره سود سهام و قیمت آن‌ها در این‌گونه بازارها پرداخته و به بررسی فرضیه‌ها و تئوری‌های مطرح‌شده درباره آن‌ها پرداخته شود. در پایان این فصل نیز پیشینه تحقیق‌های داخلی و خارجی انجام‌شده درزمینهٔ متغیرهای فوق‌الذکر مطرح‌شده و مطالعات مهم انجام‌شده در این زمینه مرور خواهد شد.