تحقیق درمورد بورس اوراق بهادار، عرضه و تقاضا

نوامبر 14, 2019 By vZbR33JZrQ

۳-۴-۱-   سازوکار معاملات سهام در بورس
زمانی که سرمایه‌گذار تصمیم سرمایه‌گذاری در بورس و خرید و فروش سهام را گرفت باید به یکی از کارگزاران مراجعه و دستور خرید و یا فروش را به او بدهد.
کارگزاران، اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند و نقش آنها واسطه‌گری بین خریدار و فروشنده در بازار بورس است. وظیفه‌ی آنها، یافتن خریدار برای فروشنده و فروشنده برای خریدار می‌باشد و در واقع، عامل تطابق عرضه و تقاضا محسوب می‌شوند.‌ کارگزاران طی تشریفات خاصی انتخاب می‌شوند و در کار خود صلاحیت، مهارت و دانش لازم را دارا  می‌باشند.
در انتخاب کارگزار باید فاکتورهایی را در نظر داشت از جمله «قابلیت انجام سریع سفارش»، «داشتن اطلاعات مربوط و کافی»، «داشتن سیستم‌های داخلی مناسب»، «انجام به موقع سفارش»، «دادوستد سهام با مناسب‌ترین قیمت» و «نحوه ارائه خدمات».
کارگزار ممکن است شخص حقیقی یا حقوقی باشد.
کارگزاران در انجام معاملات، نماینده خریدار یا فروشنده و دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار هستند. همه کارگزاران موظف به رعایت قوانین و مقررات هستند.
با انتخاب کارگزار، سرمایه‌گذار باید سفارش خرید یا فروش را در فرم‌هایی که توسط سازمان بورس در اختیار کارگزاران قرار گرفته، تنظیم کند. در سفارش خرید، سرمایه‌گذار باید مبلغ خرید سهام مورد نظر را به حساب شرکت کارگزاری واریز کند و اگر سفارش، فروش باشد، سرمایه‌گذار علاوه بر سفارش فروش باید فرم دیگری به عنوان فرم وکالتنامه‌ی فروش تکمیل کند و در اختیار کارگزار قرار دهد. [۵۳]
 
3-4-1-1- دستور خرید و فروش سهام
هنگامی که شخص خریدار یا فروشنده کارگزاری را انتخاب نمود، به او یک وکالت‌نامه می‌دهد. او در این وکالت‌نامه به طور شخصی دستور خرید و فروش، تعویض و یا استقراض سهام را می‌دهد. فرم‌های سفارش خرید و فروش، رابطه‌ی حقوقی و قراردادی بین مشتری و کارگزار راتبیین می‌کند و تکمیل آن‌ها باید با دقت صورت گیرد.
دستور خرید با روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد:
الف) آزاد: کارگزار در خرید از سوی خریدار وکالت دارد و می‌تواند هر نوع سهامی، به هر میزان و به هر قیمتی خریداری نماید. در این نوع سفارش، معامله با بهترین قیمت بازار صورت می‌گیرد و کارگزار در حالت خرید، سهام را به پایین‌ترین قیمت خریداری می‌کند. این شیوه‌ی دستور معمولا انعطاف عمل بیشتری برای کارگزار فراهم می‌کند و سرعت معامله را افزایش می‌دهد.
ب) سهام مشخص یا محدود: کارگزار باید سهام خاصی که از سوی خریدار مشخص شده به تعداد معین خریداری نماید، در اینجا انعطاف عمل کارگزار کم می‌شود.
ج) قیمت معین: کارگزار باید سهام مشخصی را به قیمت معین شده از سوی خریدار، خریداری نماید.
روش‌های دستور فروش سهام  نیز به صورت‌های زیر انجام می‌شود:
الف) آزاد: یعنی فروش به هر قیمت (قیمت روز)، کارگزار سهام را به بالاترین قیمت به فروش میرساند،
ب) قیمت معین: یعنی فروش سهام به قیمت خاص و تعیین شده است.
کارگزار در صورتی حق فروش سهام را دارد که حداقل قیمت آن برابر با قیمت تعین شده از سوی فروشنده باشد.
 
3-4-1-2-  اجرای سفارش سرمایه‌گذار