دانلود تحقیق با موضوع شبیه سازی انسان، مسائل اخلاقی

نوامبر 14, 2019 By vZbR33JZrQ

مرحله اول- هسته زدایی تخمک گیرنده: در این مرحله با استفاده از نیروی مکش یک سرنگ هستند حاوی ماده ژنتیک (DNA) را از تخمکی که سلول غیر جنسی درون آن قرار خواهد گرفت، خارج می‌کنند، متذکر می‌شویم تخمک از همان موجودی است که با استفاده از سلول غیر جنسی او شبیه سازی انجام خواهد شد.
مرحله دوم: انتقال سلول دهنده به درون تخمک گیرنده: یک سلول غیر جنسی از بدن حیوان یا انسان که قرار است از آن شبیه سازی شود، جدا نموده، درون ظرف کشت قرار داده تا چند روز رشد کند، سپس توده سلولی رو به رشد یک سلول را جدا نموده و آن را به درون تخمکی که قبلاً هسته آن خارج شده است منتقل می‌کنند.
مرحله سوم: پیوند سلول دهنده با تخمک میزبان: در این مرحله با استفاده از جریان ضعیف الکتریسیته که از بین دو الکترود مثبت و منفی عبور داده می‌شود، غشای سلول دهنده با غشای تخمک میزبان که در میان دو الکترود قرار دارد پیوند زده شده و سپس هسته سلول غیر جنسی توسط تخمک محصور می‌شود که نام رویان به آن داده‌اند.
مرحله چهارم: کشت رویان شبیه سازی شده در انکوباتور: رویان در انکوباتور کشت می‌شود و این رویان به شیوه تخمک لقاح یافته شروع به تقسیم شدن می‌کند و به ترتیب به صورت ۲ سلولی، ۴ سلولی، ۸ سلولی و … رشد می‌کند مرحله انکوباسیون بین ۳ تا ۵ روز طول می‌کشد.
مرحله پنجم: انتقال رویان در حال رشد به درون رحم میزبان: رویان شبیه سازی شده در مرحله ۸ تا ۶۴ سلولی، به رحم میزبان که از همان نوعی است که از آن شبیه سازی خواهد شد، منتقل می‌شود، جنین تا زمان تولد در رحم رشد خواهد کرد.
خصوصیات میزبان هیچ تاثیری در جنین شبیه سازی شده نخواهد داشت تصوری که از شبیه سازی در اذهان عمومی مردم جای گرفته با واقعیت علمی فاصله بسیار زیادی دارد، برداشت و انتظار مردم از این پدیده نوظهور بیشتر متأثر از رمانها و فیلمهای تخیلی و عقاید بعضی از دانشمندان می‌باشد.
۱-۲- تاریخچه و بازتاب جهانی
در سال ۱۹۳۸ هانس سیمن[۱۳] نظریه‌ای را مطرح کرد. بر این مبنا که هسته‌ای از یک سلول جوان یا پیر را بعد از مرحله جنینی گرفته و آن را داخل یک تخمک قرار می‌دهیم در واقع او برای اولین بار شبیه سازی را مطرح کرد.
در سال ۱۹۵۲ اولین شبیه سازی یا شاید بهتر اولین تجربه شبیه سازی قورباغه اتفاق افتاد. روبرت بریکز و همکارش از دستگاهی به نام پیست برای مکیدن هسته سلول جنین پیشرفته یک قورباغه استفاده کردند و آن را به یک تخمک اضافه کردند ولی رشد نکرد.
در سال ۱۹۷۰ تجربه دوم در خصوص قورباغه پیشرفت بهتری داشت جان گاردن رویه‌ای مشابه به کاربرد بچه قورباغه‌ها رشد کردند ولی فقط تا زمان تغذیه زنده ماندند ولی بعد مردند اگر چه زنده نماندند ولی در تکنیک شبیه سازی پیشرفت بزرگی بود.
تاریخچه شبیه سازی به دهه سوم از قرن بیستم بر می‌گردد که اولین بار در مورد گیاهان صورت پذیرفت. با این روش، سلول گیاهی را بارور کردند اما موفق به شبیه سازی نشدند. در سال ۱۹۶۰ نباتات را شبیه سازی می‌کردند. در سال ۱۹۹۳، این کار را در مورد حیوان انجام دادند و از این راه، در ایتالیا موفق شدند گوساله‌هایی را تولید کنند که گرچه کاملاً شبیه به گاوی نبودند که از سلول پستان آن، کلون شده بودند، اما شباهت بسیار زیادی به آن داشتند.
 
    ۱-۳-  بازتاب جهانی شبیه سازی
انتشار خبر مربوط به شبیه سازی واکنش‌های متفاوتی در دنیا داشت بسیاری از سران کشورها و شخصیت‌های بین المللی بلافاصله پس از طرح موضوع شبیه سازی انسان موضع گیری‌های تندی راجع به این موضوع بیان کردند این موضع گیری‌ها در برخی موارد به تصویب مقررات ملی منطقه‌ای بین المللی در ممنوعیت شبیه سازی منجر شد در مبحث بعدی همچنین مقایسه‌ای بین اهدا جنین لقاح مصنوعی و شبیه سازی به عمل خواهد آمد.
حدود ۱۰۰ سال پیش از تولد دالی، فردی بنام جاکوئس لاب (۱۹۲۴-۱۸۵۹) مطالعات و تحقیقات خود را روی فرآیند «بکرزایی» متمرکز کرد. بعد از او، هانس اسپیلمن(۱۹۳۸) رویان‌شناس آلمانی که آزمایش‌های او روی سمندر شهرت جهانی داشت، نخستین آزمایش‌ها را در حوزه‌ی شبیه‌سازی حیوانی انجام داد. وی رویان سمندری را با موفقیت تا مرحله‌ی ۱۶ سلولی تقسیم کرد. در واقع با این آزمایش نشان داد که هسته‌ی به دست آمده از مراحل اولیه‌ی یک رویان، می‌تواند مجدداً از نو شروع به فعالیت کند.
در سال ۱۹۶۲، جان گوردن، زیست‌شناس انگلیسی، گزارش داد که موفق شده‌است، از طریق گرفتن هسته‌ی سلول روده‌ای نوزاد قورباغه و انتقال آن به تخمکی که هسته‌ی آن بیرون کشیده شده است، قورباغه‌ای را شبیه‌سازی کند. میزان موفقیت این آزمایش‌ها اندک بود، اما نتایج مثبتی دربرداشت و محققان را واداشت تا همین آزمایش‌ها را روی پستانداران انجام دهند. در سال ۱۹۷۸ ، براساس تحقیقات لوبیز براوان، نخستین نوزادی که از طریق لقاح برون رحمی بارور شده بود، در انگلستان زاده شد.(ترانسون و گاردنر ۱۳۸۳: ۲۶۰.) این اتفاق پیشرفت چشم‌گیری در راه تحقق شبیه‌سازی پستان‌داران عالی به شمار می‌رفت، زیرا یکی از شرایط شبیه‌سازی آن بود که تخمک بیرون از رحم بارور شود و آن‌گاه به درون رحم منتقل شود. در سال۱۹۶۶ ، ساعت پنج بعدازظهر پنجم جولای، دالی زاده شد. این میش نخستین پستان‌داری بود که از طریق انتقال هسته‌ی سلول جسمی ایجاد شده بود. البته مشهور شدن دالی به‌خاطر امکان قریب‌الوقوع بودن شبیه‌سازی انسان بود. مطرح شدن ایده‌ی شبیه‌سازی انسان به‌صور جدی‌تر موجی از واکنش‌های جهانی پدید آورد.
۱-۳-۱- عکس العمل‌ها و مجامع  بین المللی
انتشار اخبار مربوط به شبیه سازی انسان بازتاب بسیار وسیع و متفاوتی در مجامع بین المللی و نزد شخصیت‌های سیاسی مذهبی و علمی دنیا به دنبال داشت.
شبیه سازی انسان منجر شد به اینکه امیدها برای درمان بیماری‌هایی که تاکنون پزشکی راهی برای درمانش نیافته بارور شود.  مانند سرطان، پارگینسون، ایدز و همچنین آرزوی عمو جاودان دوباره در ذهن انسان روشن شد.
ترس از عواقب سوء اخلاقی شبیه سازی انسان بر جوامع بشری و ایجاد اخلال در نظم، بیشترین مخالفتها را در برابر شبیه سازی انسان پدید آورد. در مجامع مذهبی هم مخالفت با نظام آفرینش و دخالت در کار خدائی (خلق انسا») را دلایلی برای لزوم ممنوعیت شبیه سازی انسان عنوان کردند که به طور مختصر بیان می‌شود آکادمی (شورای) اسلامی فقه پس از بحث و بررسی دقیق در خصوص شبیه سازی انسان و اخذ نظر سازمان پزشکان اسلامی در سال ۱۹۹۷ در کویت جمعی برای بررسی مشروعیت شبیه سازی انسان برگزار شد و از پزشکان متخصص در این مورد دعوت به عمل آورد در نهایت به این نتیجه رسیدند که :
«خداوند تنها خالق تمام گیتی است و هر چیز در هر جا و مکانی منحصراً بوسیله او خلق خواهد شد. او یک سیستم علت و معلولی در جهان ایجاد کرده است، شبیه سازی علت است و تنها خداوند می‌تواند معلول را ایجاد کند ولی شبیه سازی انسان بی نهایت مبهم و پیچیده است و از لحاظ مسائل اخلاقی و اجتماعی‌ها و وام نشدنی است. بنابراین مجاز نمی‌باشد.»[۱۴]