پایان نامه ارشد درمورد فرآورده های دارویی، مواد روان گردان، اختلالات روانی

نوامبر 16, 2019 By vZbR33JZrQ

۳-۴-۲-۳-۱- تریاک و مشتقات آن


تریاک[۱۴۷] از شیرۀ حاصل از گرزهای گیاه خشخاش به دست می آید. مشتقات تریاک گاهی به استحصالات تریاک بر می گردد و گاهی به عناصر شیمیایی که از تریاک استحصال می شود بر می گردد مثل شیره، سوخته و تفاله.
تریاک وقتی که سوخته می شود یا بصورت شیره در می آید، بصورت محلول یا تفاله ای در می آید که از استحصال شیره به جا می ماند. شیره تریاک بر دو نوع است که اولی همان شیره استحصال شده و جمع آوری شده از گرز خشخاش است که در اثر مجاورت هوا و از دست دادن آب خود خشک شده تبدیل به تریاک می شود ودر اثر استعمای تریاک یا وافور آنچه باقی می ماند سوخته تریاک است. دیگری شیره مطبوخ است که در نتیجه مخلوط کردن سوخته تریاک با آب  و جوشاندن آن حاصل می شود که مصرف کننده ی آنرا شیره ای می گویند. آنچه از صاف کردن و گرفتن آب شیره مطبوخ بدست می آید، تفاله نام دارد.
از عوارض و علائم مصرف تریاک اضطراب، افسردگی، ضعیف شدن عکس العمل ها، از دست دادن اشتها، تهوع، یبوست، لاغری مفرط و تیرگی چهره و لب ها را میتوان برشمرد.  

 
۳-۴-۲-۳-۲- حشیش [۱۴۸] (چرس)
حشیش از گیاه شاهدانه استحصال می شود. شاهدانه گیاهی است که در اکثر نقاط جهان می روید و بسته به محل رویش دارای تفاوت هایی می باشد. رنگ آن از قهوه ای تا سیاه متغیر است و بصورت قطعه ای بفروش می رسد.گاهاً حشیش برگ خشک شده گیاه شاهدانه است که بصورت پودر درامده است و با توتون سیگار مخلوط شده واستعمال می شود.
حشیش بوی  قوی و طعم تند و خاصیت شکرآور دارد، مقوی قوه باه بود، بروی دستگاه عصبی اثر میکند و استعمال طولانی آن به لاغری، رنگ پریدگی ضعف و اختلالات روانی می انجامد.
حشیش گاهی خالص است، گاهی مخلوط با عناصر دیگر[۱۴۹]، این ماده مخدر معمولاً توسط سیگار استعمال می شود و شخص را دچار توهم و تصورات واهی می کند.
 
۳-۴-۲-۳-۳- کراک[۱۵۰]
نوعی دیگری از مواد مخدر است که گاهی تقبی اش وارد ایران می شود. کراک وابستگی شدید روانی ایجاد می کند و مصرف کننده ی آن دیگر به سادگی نمی تواند از مصرف آن خودداری نموده و بایستی پی در پی آن را استعمال کند. این ماده مخدر را بصورت استنشاق، پاشیدن روی توتون وحتی از طریق و  پیپ استعمال می کنند، کراک خیلی سریع جذب ریه شده و به مغز می رسد و حالت تهاجمی به مصرف کننده دست می دهد و باعث بزرگ شدن قلب و افزایش خون می گردد. بدن کسانیکه کراک مصرف می کنند پس از مدتی از هم متلاشی شده و حتی کرم به جان آنان می افتد.
 
۳-۴-۳- مواد روان گردان
تغییر الگوی مصرف معتادان به سمت مواد روان گردان مخصوصاً قشر جوان به دلیل تنوع طلبی و راحت تر بودن استعمال و جابه جایی آن و نیز آثار متفاوتی که در نتیجه استعمال آن در شخص ایجاد می شود، باعث شیوع هر چه بیشتر آن ها شده و اعتیاد به این مواد مخصوصاً شیشه در اوج خود بسر می برد.
 
۳-۴-۳-۱- تعریف مواد روان گردان
مواد روان گردان یا سایکوتروپ[۱۵۱] تعدادی فرآورده های دارویی، شیمیایی و صنعتی هستند که برخی از آنها جنبه ی دارویی داشته و با مجوز پزشک در درمان برخی بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند، اما استفاده از برخی از آنها اعتیاد آور است و اثاری خطرناک تر از مواد مخدر به همراه دارد.
نکته  ای که  حائز اهمیت می باشد تفاوت مواد مخدر با مواد روان گردان است. امروزه در کشور ما اقسام مختلف مواد مخدر و روان گردان وجود دارد. گاهی اوقات دیده می شود ضابطین دادگستری این دو ماده را با هم اشتباه می گیرند و با هم خلط می کنند.
مواد روان گردان عمدتاً متشکل از داروهای محرک و مواد توهم زاست و تفاوت آن با مواد مخدر در این است که این مواد برخلاف مواد مخدر که وابستگی شدید جسمانی یا روانی یا هر دو ایجاد می کنند، برخی فقط اعتیاد روانی دارند و بعضی از این ها فقط  وابستگی جسمانی ایجاد می کنند، یعنی بدن احساس رخوت و نیاز می کند که ظاهرا همان حالت خماری است.