منبع پایان نامه ارشد با موضوع سي، سانتريفيوژ، بيماري، ويروس

دسامبر 29, 2018 0 By 92

پليت
6- سمپلر

الف- طرز تهيه گلوبول قرمز شسته شده

براي اطمينان بايستي از مخلوط خون حداقل سه قطعه جوجه استفاده گردد . اما ناچاراً در صورت استفاده از جوجه‌هاي مايه‌كوبي شده، خون اخذ شده بايد دقيقاً شسته شود. خون را با سرنگ استريل از وريد بال يا قلب گرفته و در يك شيشه در دار به نسبت 4 قسمت خون همراه با يك قسمت سيترات دو سود 4% و يا با نسبت مساوي با محلول Alsever براي جلوگيري از انعقاد مي‌ريزيم و با ملايمت مخلوط مي‌نمائيم.
مخلوط خون با ماده ضد انعقاد را با دور RPM1200 به مدت 10 دقيقه سانتريفيوژ نموده و پلاسما را دور مي‌ريزيم. خون ته نشين شده را به نسبت 1 به 20 با سرم فيزيولوژي مخلوط و مجددا سانتريفيوژ مي‌نمائيم.
عمل سانتريفيوژ كلاً سه بار تكرار مي‌شود. خون ته نشين شده را به نسبت 5/0 تا 1 درصد را در سرم فيزيولوژي مخلوط نموده و سوسپانسيون حاصل در آزمايش‌هاي HA و HI مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
رسوب گلبول قرمز در لوله سانتريفيوژ را مي‌توان به نسبت 1 سي سي گلبول قرمز در 15 سي سي محلول Alsever خارج گردد. بايد توجه داشت كه خون‌گيري از مرغ‌هاي بالغ و سالم به عمل آيد تا سيستم ايمني آن‌ها تكامل يافته باشد و همچنين از مرغ‌هاي تب‌دار نبايد استفاده شود.
ب- آنتي ژن
تهيه آنتي ژن بستگي به نوع عامل بيماري دارد. به عنوان مثال در مورد بيماري نيوكاسل‌، اين عمل با تزريق ويروس به تخم‌مرغ جنين‌دار و برداشت مايع آلانتوئيك حاصل مي‌شود. معمولا سويه لاسوتا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بهتر است ويروس با فرمالين1/0 درصد در حرارت 37 درجه سانتي گراد به مدت 16-24 ساعت غير فعال شود. ويروس غير فعال شده را مي‌توان به مدت 3-2 ماه در يخچال 4 درجه نگه‌داري نمود. ميزان آنتي‌ژن مورد نياز براي آزمون HA نسبت به نوع عامل بيماري متفاوت مي‌باشد.

ج- سرم‌هاي منفي ، مثبت و سرم‌هاي تحت آزمايش
سرم‌هايي كه مورد آزمايش قرار مي‌گيرند بايد صاف و تميز باشند. براي رسيدن به اين هدف و نيز بدست آوردن سرم كافي موارد زير توصيه مي شود:
1- لوله‌هاي مورد مصرف از جنس سيليكون باشند.
2- حجم خون بيش از نصف حجم لوله نباشد.
3- بعد از بستن در لوله ها ، آنها را تقريبا بايد به صورت افقي قرار داد.