منبع پایان نامه ارشد با موضوع
سي، سانتريفيوژ، بيماري، ويروس

منبع پایان نامه ارشد با موضوع سي، سانتريفيوژ، بيماري، ويروس

دی ۸, ۱۳۹۷ 0 By 92

پليت
۶- سمپلر

الف- طرز تهيه گلوبول قرمز شسته شده

براي اطمينان بايستي از مخلوط خون حداقل سه قطعه جوجه استفاده گردد . اما ناچاراً در صورت استفاده از جوجه‌هاي مايه‌كوبي شده، خون اخذ شده بايد دقيقاً شسته شود. خون را با سرنگ استريل از وريد بال يا قلب گرفته و در يك شيشه در دار به نسبت ۴ قسمت خون همراه با يك قسمت سيترات دو سود ۴% و يا با نسبت مساوي با محلول Alsever براي جلوگيري از انعقاد مي‌ريزيم و با ملايمت مخلوط مي‌نمائيم.
مخلوط خون با ماده ضد انعقاد را با دور RPM1200 به مدت ۱۰ دقيقه سانتريفيوژ نموده و پلاسما را دور مي‌ريزيم. خون ته نشين شده را به نسبت ۱ به ۲۰ با سرم فيزيولوژي مخلوط و مجددا سانتريفيوژ مي‌نمائيم.
عمل سانتريفيوژ كلاً سه بار تكرار مي‌شود. خون ته نشين شده را به نسبت ۵/۰ تا ۱ درصد را در سرم فيزيولوژي مخلوط نموده و سوسپانسيون حاصل در آزمايش‌هاي HA و HI مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
رسوب گلبول قرمز در لوله سانتريفيوژ را مي‌توان به نسبت ۱ سي سي گلبول قرمز در ۱۵ سي سي محلول Alsever خارج گردد. بايد توجه داشت كه خون‌گيري از مرغ‌هاي بالغ و سالم به عمل آيد تا سيستم ايمني آن‌ها تكامل يافته باشد و همچنين از مرغ‌هاي تب‌دار نبايد استفاده شود.
ب- آنتي ژن
تهيه آنتي ژن بستگي به نوع عامل بيماري دارد. به عنوان مثال در مورد بيماري نيوكاسل‌، اين عمل با تزريق ويروس به تخم‌مرغ جنين‌دار و برداشت مايع آلانتوئيك حاصل مي‌شود. معمولا سويه لاسوتا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. بهتر است ويروس با فرمالين۱/۰ درصد در حرارت ۳۷ درجه سانتي گراد به مدت ۱۶-۲۴ ساعت غير فعال شود. ويروس غير فعال شده را مي‌توان به مدت ۳-۲ ماه در يخچال ۴ درجه نگه‌داري نمود. ميزان آنتي‌ژن مورد نياز براي آزمون HA نسبت به نوع عامل بيماري متفاوت مي‌باشد.

مطلب مشابه :  منبع پایان نامه درموردتجزیه واریانس

ج- سرم‌هاي منفي ، مثبت و سرم‌هاي تحت آزمايش
سرم‌هايي كه مورد آزمايش قرار مي‌گيرند بايد صاف و تميز باشند. براي رسيدن به اين هدف و نيز بدست آوردن سرم كافي موارد زير توصيه مي شود:
۱- لوله‌هاي مورد مصرف از جنس سيليكون باشند.
۲- حجم خون بيش از نصف حجم لوله نباشد.
۳- بعد از بستن در لوله ها ، آنها را تقريبا بايد به صورت افقي قرار داد.